پلت مرغی (Ferti Hen)

نام فارسینام انگلیسیعناصر
پلت مرغیPelleted poultry manureN-P-K=3-3-2
Fe=2%
Humic Acid=1%
TE

راهنمای مصرف کودی رابو

نوع گیاهمیزان مصرفنحوه مصرفزمان مصرف
درختان میوهدو تا سه کیلوگرم برای هر درختچالکوددر زمستان، همراه با سایر کودها
محصولات زراعیدویست و پنجاه تا سیصد کیلوگرم در هکتارخاکیدر زمان آماده سازی خاک
صیفی و جالیزدویست تا دویست و پنجاه کیلوگرم در هکتار خاکیدر زمان آماده سازی خاک
محصولات گلخانه ایسی تا پنجاه کیلوگرم در هزار مترخاکیدر زمان آماده سازی خاک

مقادیر توصیه شده رابو عمومی است و میزان دقیق مصرف براساس آزمون خاک و برگ، و نیاز گیاه با مشاوره کارشناس مجرب در هر منطقه تعیین میگردد و شرکت رابو در مقابل استفاده نادرست این محصول هیچ مسئولیتی را نمیپذیرد.

پلت مرغی (کود آلی یا ارگانیک):

کودهای ارگانیک (organic) یا آلی به کودهایی اطلاق می­شود که منشا گیاهی یا دامی دارند. کودهای آلی در مقایسه با کودهای معدنی یا شیمیایی دارای درصد پایین­تری از عناصر غذایی هستند اما معمولاً این کودها درصد قابل قبولی از مواد غذایی مورد نیاز درختان را در اختیار آنها قرار می­دهند. کودهای آلی علاوه بر عناصر اصلی (N.P.K) دارای عناصر میکرو (آهن، روی، مس و…) نیز هستند. به هر حال می­توانیم کودهای آلی با منشاهای مختلف (مرغی، گوسفندی، گاوی، کمپوست) را با درصد مشخصی از کودهای شیمیایی مخلوط کنیم. در نتیجه با مخلوط کردن کودهای دارای منشا organic با کودهای شیمیایی می­توانیم کودهای آلی غنی شده با عناصر معدنی را تولید کنیم که برای تغذیه گیاهان مفیدند.

کودهای فراوری شده دامی سابقه­ای ۱3-۱2 ساله در کشاورزی دارند و با گذشت زمان بازار خوب و قابل توجه­ای پیدا کرده­اند و سال به سال بر مصرف آنها افزوده می­شود. کود مرغی پلت (کود مرغی غنی شده پلت) حتی با کمترین درجه از کیفیت ضرری برای خاک و گیاهان ندارند. کود مرغی ارگانیک مزایای زیادی دارد که می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

– استفاده از كود مرغي پلت در مقايسه با كودهاي شميايي به لحاظ تجزيه و رها كردن تدريجي ازت موجود در خود و تجمع آن در محيط ريزوسفر گياه مي­تواند مفید باشد زیرا از اين طريق سبب تأمين نياز گیاه به ازت در مراحل بعدي رشد آن می­گردد. ازت موجود در كود مرغي غنی شده بسيار سريع­تر از ازت موجود در ساير منابع كودهاي دامي و شیمیایی، مورد استفاده گياه واقع مي­گردد كه اين امر به لحاظ غني بودن كود مرغي پلت از اسيد اوريك و املاح دیگر مي­باشد.

کود مرغي داراي مقدار زيادي عناصر غذايي است و با به­كارگيري آن در زمين­هاي كشاورزي مي­توان حاصلخيزی خاک را افزایش داد. کود مرغی موجب اصلاح فعالیت بیولوژیکی، کشت و کار و خواص شیمیایی خاک می­شود.

– کود مرغی بر خلاف کودهای دامی خام فاقد تاثیرات مخرب بر خاک، ریشه گیاهان و محیط زیست بوده و عناصر موجود در آن در اثر آبیاری متوالی یا بارندگی شسته نمی­شود بلکه به تدریج آزاد و فعال شده و برای ریشه گیاه قابل مصرف می­گردد.

– مصرف این کود ظرفيت نگهداري آب در خاک را افزايش مي­دهد که اين امر در مواقع کم آبي کمک شاياني خواهد نمود و همچنین نفوذ پذیری آب در خاک را بهبود می­بخشد. کود مرغی آب درون خاک را به نحوی با ذرات خاک متصل می­نماید که از تبخیر و نفوذ آن جلوگیری کرده و آماده برای جذب گیاه می­سازد که همین امر سبب جلوگیری از فرسایش خاک می­گردد. در خاک­های شنی سبب اتصال بهتر ذرات در خاک گشته و در خاک­های رسی سبب افزایش نفوذ پذیری خاک می­گردد. کود مرغی عملیات زراعی را آسان نموده و زمین را برای گاو رو نمودن بهبود می­بخشد.

– میزان جذب حرارت در خاک تیره بیشتر از خاک­های روشن بوده و به همین لحاظ کودهای مرغی کمک زیادی در گرم شدن زمین و نهایتاً رشد بیشتر گیاه می­گردد. کودهای مرغی به علت داشتن ماده آلی سبب بهبود هوادهی خاک می­گردند و همچنین دی اکسید کربن و اسیدهای آلی و مواد غذایی موجود در خاک را آماده برای جذب گیاه می­نماید.

باید در نظر داشته باشیم کود مرغی را در فصول تابستان و زمستان مصرف می­کنند و هنگام مصرف کود مرغی قبل از کاشت، مخلوط کامل آن با شخم زدن خاک برای اجتناب از قرار گرفتن بذور در محل دارای کود مرغی زیاد توصیه می­شود زیرا امکان دارد بذور گیاهان زراعی در اثر سمیت آمونیاک جوانه نزنند و یا گیاهچه حاصل از آنها از بین بروند.

نکات فنی:

مقدار تلفات ازت کود مرغی پس از پخش در سطح مزرعه به فاصله زمانی مصرف و اختلاط آن با خاک بستگی دارد. اختلاط آن با خاک در مدت 12 ساعت پس از پخش کود مرغی برای به حداکثر رساندن راندمان ازت بسیار مطلوب است.

در مورد بسترهای نشاء و یا سکوهای گلخانه­ای باید کود را با خاک مخلوط کرد و در سطح خاک پخش نمود.